Květen 2017

pokušení

28. května 2017 v 12:18
Když se nikdo nedívá,
pokušení se ozývá
a člověk slabý podlehne.


Pak hřeší o stošest,
chlastu a špatnostem holduje fest,
po šikmé ploše uklouzne.


Nároční šéfové

28. května 2017 v 10:11Odpolední sluníčko polechtalo Kocoura na čumáčku. Otevřel jedno oko, pak druhé a protáhl se. Dlouhým odpočinkem však vyhladověl, a tak vyrazil k miskám.

Omg! Jsou prázdné! Vyděsil se.

Rychlostí blesku pelášil za sestrou.
"Vstávej!" tlápnul ji.
"Co je?" zamručela.
"Umřeme hlady!"
"Jak to?"
"Nemáme maso," informoval ji, "a Otročka nikde."
"Co granule?" vyzvídala Kočka.
"Ty tam jsou, ale kdo to má žrát?"
"My! A pak to vyblijeme do postele."

Za dvě hodiny zašramotil klíč v zámku.
"Mourku! Micko! Kde jste? Nesu vám dobrůtky." Otročka odložila tašky. A pak si povzdechla: "To byla cesta. Zrovna dnes, když přišly zásoby, nejezdilo metro."

(4D Šílené šuple, téma Metro nejezdí)Svět kolem nás

28. května 2017 v 10:08


Mám jeden nepěkný zlozvyk. Nechávám věci na poslední chvíli.

Tahle nectnost mě přinutila čekat první říjnovou sobotu v nekřesťanskou hodinu na zastávce tramvaje. Tedy nekřesťanskou pro mě a pár podobně nezodpovědných jedinců, kteří slovy klasika tvrdí: "Ať vstávám, kdy vstávám, probouzím se v jedenáct," a pro něž víkendové před obědové fungování je zajištěno zvýšeným kofeinovým dopingem. Naštěstí slunce babího léta drží mou sebelítost na uzdě.

Tak si tak stojím, uvažuji nad nesmrtelností chrousta, když najednou slyším: "Mami podívej, kačenky." Kachny v centru Prahy, divím se, než si všimnu osmiletého klučiny, jak zběsile mává autům projíždějícím kolem nás. Třiceti kachním citroenům.
(DMD 2017, nulté téma - Zamávejte kachnám)

Kterak se zrodila noční můra kritiků

28. května 2017 v 10:03

Bylo, nebylo v zemi tak vzdálené, že ji lidská noha nenavštívila, se nachází zahrada. V té žijí sličné panny a švarní jinoši, kteří polibky probouzejí v umělcích fantazii. Však běda, druh druha nesmí pocelovat.

Jednou se zrodila láska v srdci urostlého mládence k dívce spanilé. I ulehli spolu. Děva nerozvážná svěřila se přítelkyni drahé a ta rovněž podlehla náruči milého. Další nerozumní je následovali.

Zdálo se, že poklesky bez efektů zůstaly. Leč nebylo tomu tak. Koho provinilí políbili, ten pouze užité nápady kopíroval. Tak vznikla mnohá klišé.

Ty ale nezoufej, lide tvořivý! Jen co ctnost obnovena bude, gejzír nápadů vytryskne.

Doufám, že se pohádka líbila. Pokud jde o múzy mužského pohlaví (múzáky?), vím že se v mytologii nevyskytují, ale předpokládám, že by pro mnohé byl jejich polibek lákavější.


(DMD 2017, téma Recyklace - pohádka)